Dowiedz się więcej

Terapia ACP® w leczeniu zmian łąkotkowych

Zmiany łąkotkowe mogą wystąpić w następnie ostrego urazu lub przewlekłego starzenia się stawów. Zmiany te powodują ból stawów oraz blokady i obrzęki, które prowadzą do niestabilności kolana.

Poznaj bazę ekspertów

Znajdź gabinet, klinikę lub lekarza

Poznaj listę Partnerów, którzy wykorzystują terapię ACP®. Dołącz do europejskiej sieci profesjonalistów medycznych oferujących pacjentom najlepsze dostępne metody leczenia.

Zwróć uwagę na objawy

Uszkodzenia łąkotki

Zmiany łąkotkowe mogą wystąpić w następnie ostrego urazu lub przewlekłego starzenia się stawów. Zmiany te powodują ból stawów oraz blokady i obrzęki, które prowadzą do niestabilności kolana. Łąkotki zmniejszają naprężenia przenoszone na powierzchnię chrząstki stawowej i pełnią funkcję amortyzatorów.

Identyfikacja rodzaju uszkodzenia łąkotki jest niezbędna w postępowaniu z pacjentem. Aby dobrać odpowiednią terapię należy odpowiednio rozpoznać charakter uszkodzenia. Określenie zmiany opiera się na pogłębionym wywiadzie, rodzaju urazu, wieku pacjenta oraz wyniku rezonansu magnetycznego.

Dlaczego?

Rodzaje uszkodzeń łąkotki

Zmiany zwyrodnieniowe,

Zmiany pourazowe.

Zwróć uwagę

Objawy

O zmianach zwyrodnieniowych łąkotek mówi się, że są „stabilne” i często są diagnozowane za pomocą rezonansu magnetycznego. Są one ściśle związane ze starzeniem się tkanek i prawdopodobnie z procesem choroby zwyrodnieniowej stawu. Leczenie niechirurgiczne jest wskazane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i bólu stawów u pacjenta.

Zmiany urazowe często spowodowane są oderwaniem fragmentu łąkotki i mogą powodować mechaniczne blokady stawu. W takim przypadku wskazane jest leczenie chirurgiczne poprzez naprawdę artroskopową.

W jaki sposób?

Terapia ACP® w leczeniu zmian łąkotkowych

Ponieważ łąkotka jest słabo unaczyniona, dostarczenie czynników wzrostu do uszkodzonego miejsca stymuluje aktywność komórkową i wspomaga proces gojenia. Dodatkowo działanie osocza bogatopłytkowego (PRP) w tej strukturze jest dwojakie. Wstrzyknięcie czynników wzrostu przyspiesza gojenie uszkodzenia łąkotki, a związane z tym wstrzyknięcie dostawowe chroni komórki chrząstki, jednocześnie zmniejszając stan zapalny i ból stawów.

Treści dla profesjonalistów medycznych

Po rozwinięciu z menu głównego zakładki „dla profesjonalisty” znajdziesz treści (w tym reklamy wyrobów medycznych) dedykowane wyłącznie osobom wykonującym zawód medyczny lub prowadzącym obrót wyrobami medycznymi. Jeśli należysz do tej grupy osób, wybierz „potwierdź” i przejdź do tych treści.

Scroll to Top