Bóle pleców i kręgosłupa są powszechne i spotyka się z nimi wiele pacjentów. Istnieją dwie kategorie bólu pleców: ból korzeniowy i ból lędźwiowy. Radikulopatia (ból korzeniowy) to ból związany z uciskiem nerwu, na przykład w przypadku dyskopatii. Natomiast ból lędźwiowy nie jest związany ze sprecyzowanym bólem. Kiedy objawy utrzymują się dłużej niż 12 tygodni, jest to przewlekły ból pleców.
Przyczyną bólu jest zwykle stan zapalny struktur kręgosłupa, takich jak krążki międzykręgowe, stawy międzywyrostkowe i staw krzyżowo-biodrowy, które ulegają przewlekłym degeneracjom w odpowiedzi na niefizjologiczne obciążenia mechaniczne.
Przewlekły ból krzyża jest procesem złożonym, obejmującym krążki międzykręgowe, stawy międzywyrostkowe i staw krzyżowo-biodrowy.
Ponieważ wszystkie te struktury są ze sobą połączone, ból może rozprzestrzeniać się na inne obszary pleców. Konieczne jest zatem określenie dokładnego obszaru bólu poprzez szczegółową diagnozę, aby dobrać optymalne leczenie.
Przyczyny bólu pleców i kręgosłupa
Do głównych przyczyn, które powodują ból pleców należą:
- Słabo rozwinięte mięśnie pleców,
- Otyłość,
- Zła postawa,
- Stres.
Objawy niepokojących bólów pleców
Bóle kręgosłupa i pleców mogą objawiać się na kilka sposobów. Wśród nich wyróżniamy:
- Ostry i nagły ból,
- Utrata zdolności poruszania się lub ograniczona ruchomość stawów,
- Ucisk,
- Uczucie niestabilności stawu.
Obszary najczęściej dotykane bólem
Stawy kręgowe
Zespół cieśni nadgarstka.
Kręgi międzykręgowe
Zmiany zwyrodnieniowe typu Modic I, dyskopatia.
Miednica
Zapalenie kości i stawów krzyżowo-biodrowych, uszkodzenie więzadła biodrowo-lędźwiowego.
Terapia ACP w leczeniu bólów pleców i kręgosłupa
Degeneracja struktur kręgowych powoduje zmiany w ich składzie komórkowym, tworząc nieprawidłowości morfologiczne i funkcjonalne. Struktury te mają minimalne wsparcie naczyniowe i niski potencjał regeneracyjny. Dzięki komórkowej stymulacji osocza bogatopłytkowego (PRP) zmniejsza się stan zapalny i ból oraz opóźnia się degeneracja chrząstki.
Zastrzyk z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest małoinwazyjną metodą, która skutkuje znaczną redukcją bólu i poprawą właściwości biomechanicznych u pacjentów z przewlekłym bólem krzyża.